Rzucanie palenia

Przeciętnie, pierwszy papieros wypalany jest w wieku czternastu lat, palenie staje się aktywne od szesnastego roku życia.

Zatem tytoń stał międzypokoleniowy i dotyczy całego społeczeństwa, zarówno mężczyzn jak i kobiet.

Fakty dotyczące palenia: dlaczego jest ono dla ciebie szkodliwe?

Skutki palenia nie są nieznane. Jednak czy wiesz, że wypalając ostatniego papierosa odczujesz pozytywne efekty już w 20 minut, gdy twój puls powróci do normalnego poziomu?

Czerpanie szybkich korzyści jest idealną motywacją, by przełożyć je na korzyści długofalowe, które powinny być głównym czynnikiem do rzucenia palenia. Na przykład, wiele statystyk dotyczących palenia bezpośrednio łączy długoterminowy nałóg ze stanem zdrowia, a także terminalnymi chorobami. Jednak ryzyko to może być tym mniejsze, im dłużej nie palisz.

Podjęcie decyzji o rzuceniu palenie zmniejsza ryzyko wystąpienia następujących problemów zdrowotnych:

 • nowotwór płuc
 • nowotwór wątroby
 • nowotwór przełyku i jamy ustnej
 • nowotwór pęcherza moczowego
 • przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)
 • choroby serca i udar mózgu
 • impotencja u mężczyzn
 • nowotwór szyjki macicy
 • bezpłodność
 • wysokie ciśnienie krwi
 • niewydolność nerek

Zdrowie – szacuje się, że palenie jest odpowiedzialne za około 85% zgonów związanych z nowotworem płuc i jednej czwartej wszystkich zgonów spowodowanych nowotworami w Wielkiej Brytanii. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przewidują, że globalne żniwo związane z paleniem wzrośnie z 6 do 8 milionów osób w 2030 roku. Najbardziej zaskakującym jest, że w Anglii prawie ćwierć miliona wizyt u lekarza pierwszego kontaktu dotyczy dzieci narażonych na bierne palenie. Precyzując, u kobiet obserwuje się obniżony poziom płodności, natomiast 50% mężczyzn w wieku trzydziestu i czterdziestu lat cierpi na zaburzenia erekcji.

Zmysły i narządy – palenie znane jest z negatywnego wpływ na smak i węch, natomiast bierne palenie może mieć również wpływ na zdrowie, powodując problemy z oddychaniem (w tym astma), może oddziaływać na usta, płuca, żołądek, wątrobę lub trzustkę.

Cena – NHS twierdzi, że około 2 mld £ rocznie wydawane są na leczenie chorób związanych z paleniem, pomocą palaczom i ich leczeniem. Nie jest przesadą stwierdzenie, że rzucenie palenia pomaga także w ciągu roku zaoszczędzić małą fortunę.

Palenie ma również działanie na społeczeństwo, ponieważ wielu biernych palaczy cierpi z powodu szkodliwego wpływu papierosów wypalanych przez współobywateli. Jest to poważny społeczny problem, ponieważ tytoń codziennie zabija ludzi i powoduje poważne choroby. Rzucenie palenia wydaje się być zatem zbiorową i indywidualną koniecznością, ponieważ koszty społeczne i osobiste związane z paleniem są wysokie.

Tytoń ma wysoką cenę … dla każdego

W szczególności we Francji ta cena ta jest społeczna, ponieważ 10 miliardów euro inwestowane jest w kampanie profilaktyczne i wydatki związane z ubezpieczeniem społecznym … Szacuje się również, że liczba biernych palaczy obarczona jest od 10 do 15% większym ryzykiem wystąpienia chorób serca, nowotworów gardła i płuc (osoby pracujące w kasynach; obsługa klienta w miejscach, gdzie palenie jest lub była do niedawna dozwolone; wszystkie osoby wystawione na środowisko palenia, itp).

Papierosy mają wpływ środowiskowy

Skutki środowiskowe palenia tytoniu są również dodanie do gminnych i socjalnych kosztów. Na przykład, wypalanie 20 papierosów dziennie grozi zanieczyszczeniem mogącym narazić na skażenie Paryżan. Ponadto, dym papierosowy uwalnia do powietrza składniki toksyczne (zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz) poprzez produkcję amoniaku, smoły, substancji radioaktywnych (polonu), metali ciężkich (rtęć, ołów), benzenu i innych szkodliwych substancji zawartych w papierosach, w tym 40 substancji rakotwórczych.

Poważne, ale możliwe do uniknięcia konsekwencje

Ponadto, tytoń jest najczęstszą przyczyną możliwych do uniknięcia śmierci, powodując średnio 70.000 zgonów. Jest to również przyrównywane do ponoszenia osobistych kosztów, ponieważ u palaczy palenie powoduje poważne choroby i zaburzenia mogące prowadzić do śmierci.

Jeden na dwóch palaczy umiera z powodu uzależnienia od tytoniu w wieku od 35 roku życia w górę, większość z nich nie dożywa 64 lat.

Nowotwór płuc jest główną przyczyną zgonów palacz, należy jednak dodać inne choroby układu oddechowego, zaburzenia układu sercowo-naczyniowego, takie jak zawał serca i naczyń tętniczych i inne choroby tętnicze  doprowadzające do śmierci spowodowanej paleniem.

Tytoń powoduje również nowotwór tarczycy, gardła i jamy ustnej… Tak więc średnia długość życia palaczy spada o 10 do 15 lat, dlatego rzucając palacz może « zarobić z powrotem » 11 minut długości życia już od pierwszego niewypalonego papierosa.

Jak rzucić palenie?

Stając twarzą w twarz z tym niezdrowym i szkodliwym nałogiem, wiele osób próbowało rzucić palenie lub próbuje to zrobić. W rzeczywistości 58% palaczy przyznało się do tej próby. A szacuje się, że około 2000 osób dziennie rzuca palenie na rok. Więc co roku, liczba byłych palaczy wynosi od 400 do 500 tysięcy.

Co z innymi osobami?

Ponad połowa osób wraca do nałogu, a 71% nie wytrzymuje dłużej niż tydzień. Ponadto, jeszcze  mniejszej ilości osób udaje się rzucić już po pierwszej próbie. Ale skąd to niepowodzenie?

Ponieważ rzucenie palenia jest trudne, osoby palące są bardzo podatne na pokusę zapalenia, zwłaszcza na etapie rzucania palenia, kiedy to rezygnacja z postanowienia i powrót do nałogu są najwyższe. Konieczne jest rozważenie tytoniu jako narkotyku, ze względu na substancje zawarte w liściach tytoniu, nikotynie.

Tak jak palacze uzależnieni są od nikotyny, są również uzależnieni od wzrostu endorfin, które nikotyna pobudza i stymuluje w mózgu. Aby to zrobić, nikotyna przyjmuje pozycję naturalnych neurotransmiterów w mózgu i łączy się z neuronami produkującymi dopaminę, stymulując ich produkcję.

Nikotyna, odpowiedzialna za to “wrażenie braku”

Nikotyna jest zatem psychoaktywna, ma  właściwości stymulujące i przeciwlękowe. Gdy palacz nie pali przez kilka godzin, produkcja endorfin spada i palacz zaczyna tęsknić za papierosem. Brak ten charakteryzuje się nerwowością i rozdrażnieniem, które mija od razu po zaciągnięciu się papierosem, ponieważ dym dostaje się do mózgu w czasie krótszym niż 10 sekund.

Jeśli palacz rzuca palenie na stałe, to poczucie braku będzie uporczywie i intensywnie narastać. Nerwowość i rozdrażnienie mogą mutować do niepokoju, bezsenności, a w niektórych przypadkach nawet do depresji. Spowodowane jest to rzuceniem palenia, czyli ponownym przystosowaniem się mózgu do normalnego poziomu endorfiny i dopaminy.

Faza ta jest tym trudniejsza, im dłużej palacz był uzależniony od papierosów, ponieważ w jego organizmie zgromadziło się więcej nikotyny, a jego mózg przyzwyczaił się do jej produkcji i oczekuje jej coraz większej ilości z upływem lat.

Motywacja: niezbędny pierwszy krok do rzucenia palenia

Rzucenie palenia to psychologiczny i jednocześnie fizyczny proces. W szczególności ze względu na odczuwalne skutki podczas okresu rzucania. Nie jest to łatwa i relaksująca podróż, a tym bardziej trudno jest, gdy palacz chcący rzucić palenie otoczony jest przez palaczy i nadal chodzi do miejsc, w których jest wiele papierosów. Palacz zostaje wtedy pozostawiony sam sobie i nie ma wsparcia wśród innych.

Istotne jest znalezienie motywacji. Każda osoba powinna zrobić to indywidualnie. Najważniejsze jest,  by była ona na tyle silna, aby uniemożliwić rezygnację z walki. Jeśli planujesz założyć rodzinę, gdy przeżyłeś wstrząs lub dostałeś poważne ostrzeżenie, jeśli chcesz żyć zdrowiej, jeśli uważasz, że wydajesz zbyt wiele na produkt, który prawdopodobnie przyczynia się do twojej śmierci… powodów jest wiele, ale muszą być one połączone z możliwością osiągnięcia celu oraz wcześniejszym przygotowaniem.

Rzucenie palenia pomaga odzyskać pełnię zdrowia i do maksimum zregenerować twój zdrowotny kapitał zdrowia, przez unikanie poważnych zmian chorobowych, które mogą być niebezpieczne dla życia twojego i twoich bliskich. Rzucenie palenia ma również inne plusy:

 • odzyskujesz oddech
 • płuca są pełne powietrza
 • cera jest piękniejsza, a zęby bielsze
 • oddech staje się przyjemniejszy
 • włosy zaczynają lśnić

Istnieje wiele sposobów, aby rzucić palenie i przestać być zależnym:

 • coaching w rzucaniu palenia
 • zamienniki i zabiegi powstrzymujące palenie
 • e-papierosy
 • pomoc i grupy wsparcia
 • hipnoza

Niektóre zamienniki i inne zabiegi wspomagające rzucania palenie są często polecane przez specjalistów. Na przykład, Champix ma trzy zalety i żadnych wad. Pozwala rzucić palenie płynnie (nie ma potrzeby w robieniu 2 – 3 tygodniowej przerwy przed rozpoczęciem leczenia, jak w przypadku innych leków wspomagających rzucić nałóg palenia tytoniu). Z pewnością nie sprawi, że przytyjesz (martwi się o to wielu palaczy, którzy chcą rzucić), nie ma również wpływu na libido.

Źródła

Pozostałe informacje