Jak opóźnić okres

W życiu każdej kobiety nastaje czas, gdy chce opóźnić pojawienie się miesiączki.

Ślub jest jednym z głównych powodów, dla których kobiety chcą przesunąć swój okres.

Najczęściej przepisywanym i najbardziej znanym lekiem opóźniającym miesiączkę jest Noretysteron,  który do dziesięciu dni pozwala przesunąć okres.

Celem leku jest zachowanie równowagi hormonalnej w organizmie kobiety zapobiegając wystąpieniu menstruacji. A więc, jeśli masz ślub lub inne wyjątkowe wydarzenie, możesz o kilka dni opóźnić nadejście okresu.

Dostępne metody pozwalające opóźnić okres

Zarówno we Francji, jak i całej w Europie istnieje obecnie wiele technik pozwalających opóźnić nadejście miesiączki. Niektóre z nich są naturalne, inne wymagają pigułki.

Opóźnienie menstruacji przy użyci pigułki

Czasami, z powodu specjalnych okazji takich, jak zawody sportowe lub ważne wydarzenie, kobieta może chcieć opóźnić swój okres. Poniższe metody są na ogół skuteczne.

Jeśli stosujesz dwuskładnikową pigułkę antykoncepcyjną:

Jeśli zażywasz dwuskładnikową pigułkę, po prostu rozpocznij nowe opakowanie bez robienia zwykłej 7-dniowej przerwy. Zażywanie dwóch opakowań pigułek jednego po drugim nie jest niebezpieczne, tak długo jak robisz to sporadycznie. Musisz po prostu zrobić normalną  7-dniową przerwę po skończeniu drugiego blistra.

Jeśli jednak stosujesz “dwufazową” lub “trzyfazową” pigułkę, której blistry zawierają różne dawki hormonów i placebo oraz które wyróżniają się między sobą kolorami, zażyj pigułki zawierające hormony na każdy dzień cyklu pomijając pigułki placebo. Możesz również rozważyć przejście na pigułki o stałej dawce hormonów, które uproszczą zadanie. Jeżeli nie jesteś pewna, jaki rodzaj pigułki został ci przepisany lub jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do rodzaju pigułki, którą stosujesz, a chcesz opóźnić okres, skonsultuj się z lekarzem.

Metoda ta pozwala kobietom opóźnić miesiączkę ponieważ kobiety stosujące pigułkę antykoncepcyjną nie mają prawdziwego okresu. Rzeczywiście, wstrzymanie zażywania pigułki powoduje wystąpienie krwawień, lecz należy pamiętać, że jest to sztuczny okres, zwana też krwawieniem z powodu odstawienia. Krwawienie powstaje, gdy kobieta przestaje stosować hormony. Natomiast nie pojawia się, gdy po jednym zakończonym opakowaniu niezwłocznie rozpoczniesz  kolejne.

Jeśli nie stosujesz dwuskładnikowej pigułki antykoncepcyjnej:

Jeśli tak jest, może powinnaś rozważyć stosowanie tej metody antykoncepcji w przyszłości. Rozpocznij od dwuskładnikowej pigułki kilka tygodni przed wakacjami, upewniając się, że nie dostaniesz okresu podczas wypoczynku.

Jeśli nie stosujesz dwuskładnikowej pigułki, istnieje lek o nazwie “Noretysteron”, który jest dostępny na receptę. To progestagen stosowany w niektórych dwuskładnikowych i progesteronowych pigułkach, który opóźnia menstruację. Byś mogła opóźnić okres przy pomocy leku Noretysteron, połykaj jedną tabletkę trzy razy dziennie, rozpoczynając 3 dni przed rozpoczęciem miesiączki. Leczenie powinno być kontynuowane codziennie przez okres do 12 dni, dopóki nie będziesz gotowa na miesiączkę. Okres dostaniesz 2-3 dni po zakończeniu leczenia.

Jeśli chcesz opóźnić miesiączkę, ale nie wiesz kiedy ona wypada z powodu nieregularnych cyklów, zażyj pierwszą tabletkę Noretysteronu 3 dni przed przypuszczalnym dniem miesiączki, jak gdybyś miała normalny cykl (28 dni).

Podczas stosowania Noretysteronu, dostarcza on organizmowi progesteron i utrzymuje poziom hormonalny skutkujący brakiem krwawienia.

Noretysteronu nie poleca się kobietom narażonym na zwiększone ryzyko zakrzepicy żył głębokich. Jeśli cierpisz z tego powodu, skonsultuj się z lekarzem.

Ponadto, lek ten może powodować skutki uboczne, takie jak wzdęcia, zgagę, ból piersi i obniżony popęd płciowy.

Czy opóźnianie miesiączki powoduje jakiekolwiek zagrożenia dla zdrowia?

Zakup i stosowanie Noretysteronu nie jest szkodliwe dla zdrowia, jeśli lek jest rekomendowany i zaaprobowany przez lekarza. Dla zachowania dobrego stanu zdrowia, zalecamy, by nie stosować leku nagminnie, a jedynie w rzadkich przypadkach.

Jak działa lek?

Głównym aktywnym składnikiem leku opóźniającego menstruację jest Noretysteron. Tą substancją czynną jest progestagen, który wpływa na wytwarzanie żeńskich hormonów, a mianowicie progesteronu i estrogenu. Hormony te zmieniają równowagę w organizmie.

Jakie są skutki uboczne?

Według badań, większość kobiet reaguje bardzo pozytywnie na leki oparte na hormonalnych. U bardzo wrażliwych na hormony kobiet mogą jednak wystąpić pewne niepożądane działania:

  • zmiany nastroju
  • przyrost lub ubytek wagi
  • senność
  • zawroty głowy

By jak najbardziej ograniczyć skutki uboczne, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Czy kobiety są chronione przed ryzykiem zajścia w ciążę?

Kobiet stosujące doustne środki antykoncepcyjne chronione są przed ryzykiem zajścia w ciążę. W przeciwieństwie do kobiet stosujących Noretysteron przez kilka dni, które powinny dodatkowo stosować inną niehormonalną metodę antykoncepcji, na przykład prezerwatywy. Pamiętaj, że Noretysteron to lek, którego zadaniem jest opóźnienie menstruacji, nie jest on formą antykoncepcji.

Jak naturalnie opóźnić menstruację bez konieczności stosowania pigułki?

Wszystkie kobiety, które nie chcą korzystać z leków mogących przesunąć ich menstruację,  powinny pamiętać, że istnieje wiele technik, aby zrobić to w sposób naturalny. Chociaż metody naturalne prezentowane poniżej nie są naukowo udowodnione, wydają się przynosić pewne owoce.

  1. Opóźnianie miesiączki poprzez sport

By opóźnić miesiączkę bez konieczności zażywania tabletek, lekarze zalecają również uprawianie intensywnego sportu. Według różnych świadectw, sport jest najczęściej stosowaną metodą, by opóźnić miesiączkę. Zwiększenie aktywności fizycznej tak bardzo, jak to tylko możliwe, pozwala niektórym kobietom przesunąć okres. Ostrzegamy jednak, byś nie narażała swojego zdrowia na niebezpieczeństwo. Wskazane jest uprawianie sportu odpowiedniego do kondycji fizycznej. Najbardziej aktywne kobiety będą grały w koszykówkę, pływały lub ćwiczyły Zumbę, natomiast spokojniejsze kobiety mogą zdecydować się na taniec lub szybki marsz.

Dla osiągnięcia wymiernych rezultatów, rozpocznij ćwiczenia od 2 do 4 tygodni przed planowanym wystąpieniem miesiączki.

  1. Opóźnianie miesiączki jedzeniem

Wśród najbardziej znanych i najczęściej stosowanych metod naturalnego opóźniania menstruacji jest kontrolowanie diety. Lekarze doradzają unikania spożywania pikantnych potraw. Pikantne jedzenie takie, jak czosnek, pieprz i imbir są produktami, które przyspieszają nadejście menstruacji. Jeśli będziesz unikać spożywania powyższych, miesiączka zostanie opóźniona bez konieczności stosowania tabletek.

Niektóre sprawdzone babcine przepisy radzą również unikania spożywania pokarmów, które zwiększają temperaturę ciała. Pewne produkty spożywcze  znane są z podwyższanie temperatury ciała, są to: papaja, sezam, mango, ananas i daktyle. Idąc tą drogą, zaleca się również jedzenie soczewicy lub nawet w najbardziej ekstremalnych przypadkach spożywanie octu.

Soczewica powinny być spożywana w zupie. Dla lepszego efektu po prostu przez kilka minut podsmaż soczewicę na oleju, by ją zmiękczyć. Następnie za pomocą blendera zmiel ją na proszek. Jedz zupę z soczewicy codziennie przez tydzień.

Kobiety pijące szklankę wody zmieszanej z 3 lub 4 łyżeczkami octu mogą faktycznie spowolnić swoją miesiączkę. Wskazane jest, dla osiągnięcia odpowiednich wyników, byś powtarzała tę czynność 3 razy dziennie.

  1. Opóźnianie miesiączki stresem

Metoda ta jest dobrze znana jako sposób na opóźnienie miesiączki. Bardzo zestresowane kobiety mają często zaburzenia miesiączkowania. Jednak tej techniki nie poleca się, ponieważ stres może być przyczyną różnych pośrednich chorób.

Uwaga: wszystkie te naturalne metody opóźniają miesiączkę, powinnaś jednak pamiętać, że zalecane jest unikanie ich tak bardzo, jak to możliwe. To samo tyczy się stosowania tabletek.

Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące sposobu opóźniania menstruacji, Alfadoc zaprasza do zadawania pytań na naszym forum zdrowia dotyczącym antykoncepcji. W nagłych przypadkach medycznych, skonsultuj się z lekarzem.

Źródła

Pozostałe informacje dostępne na Primolut-Nor online

FrancjaAnglia
NiemcyDania
SzwecjaPortugalia
SzwajcarskiFinlandia