Astma

Astma to przewlekła choroba dróg oddechowych. Według statystyk, jedno na dziesięcioro dzieci cierpi na astmę. Choroba dróg oddechowych to problemy z oddychaniem w chwili, gdy pacjent wchodzi w kontakt z różnymi czynnikami drażniącymi obecnymi w środowisku i w powietrzu. We Francji 4 mln osób choruje na astmę. Choroba ta powoduje około 1100 zgonów rocznie i ponad 43000 hospitalizacji.

Gdy pojawiają się zaburzenia oddychania, zwężają się drogi oddechowe, następuje wzrost produkcji śluzu i flegmy, całkowicie uniemożliwiające pacjentowi oddychanie.

Istnieją dwa rodzaje astmy: alergiczna i niealergiczna. Jest to nieuleczalna choroba, coraz szerzej dziś obecna.

Istnieje dziś wiele produktów pomocnych w leczeniu astmy, najbardziej znanym jest Ventolin.

Spośród najczęstszych objawów choroby, najbardziej powszechne to:

  • duszność
  • ból w klatce piersiowej
  • dyskomfort podczas oddychania w nocy
  • świszczący kaszel

Intensywność i częstotliwość tych objawów może być różna u różnych osób.

Astma to choroba, która zapiera dech w piersiach.

Zdecydowana większość osób cierpiących na astmę rodzi się z nią. Stosunkowo rzadkim zjawiskiem jest rozwijająca się astma kilka lat po urodzeniu. Według różnych badań, rodzice mają silny wpływ na ryzyko rozwoju astmy u swoich dzieci.
Badania pokazują, że paląca ciężarna kobieta znacznie bardziej naraża swoje dziecko na astmę, niż kobieta niepaląca.

Dlaczego występują ataki astmy?

Drogi oddechowe i mięśnie oskrzeli osób cierpiących na astmę pobudzane są, gdy stykają się z czynnikami drażniącymi. Podczas takiego kontaktu mięśnie oskrzeli są drażnione, co w konsekwencji zmniejsza przepływ powietrza, blokując w ten sposób oddychanie.

Wśród czynników drażniących największe znaczenie mają pyłki, na drugim miejscu jest dym papierosowy.

W chwili, gdy choroba nie jest leczona, napady mogą pogłębiać się powodując stan zapalny w wewnętrznych ścianach oskrzelików. Wytwarzanie śluzu będzie narastać i w większym stopniu blokować drogi oddechowe.

Różne rodzaje astmy

Astma to nie jeden, a  wiele jej rodzajów. Ważne jest, by wyjaśnić, że astmatyk może zmagać się z kilkoma rodzajami astmy lub atakami astmy, w trakcie swojego życia. Ale sytuacja w drugą stronę jest również możliwa.

Oto różne rodzaje astmy wymieniane przez lekarzy:

  • Przewlekła astma: jest najczęstszą i nieodwracalną chorobą. Istnieje wiele leków, które łagodzą jej objawy, tak jak to tylko możliwe, nie mogą jej jednak całkowicie wyleczyć. W takim przypadku trudności w oddychaniu następują w obecności czynników drażniących wymienionych powyżej, chociaż nie jest to konieczne (stres również może wywołać atak). Przewlekła astma może być mniej lub bardziej poważna, z mniej lub bardziej ciężkimi atakami. Na przykład astma przerywana (mniej niż 2 ataki w tygodniu, włączając niewielkie) jest również wliczana do tej kategorii.
  • Codzienna (lub trwała) astma: jest to bardziej uciążliwa forma astmy do zniesienia, ponieważ chory cierpi na kilka ataków tygodniowo, oraz ma wzmożone trudności w oddychaniu podczas dnia, głównie rano i wieczorem przed snem. W tym wypadku lekarz może przepisać specyficzny lek, na przykład lek rozszerzający oskrzela.
  • Astma wywołana: Jak sama nazwa wskazuje, astma jest wyzwalany po intensywnym wysiłku fizycznym, takim jak spacer lub szybki bieg. Trudność w oddychaniu mogą łatwo doprowadzić do bardziej poważnego ataku, jeśli lek nie zostanie podany w ciągu kilku minut od wysiłku.
  • Astma alergiczna: alergiczne ataki astmy mogą być bardzo poważne i mogą one zagrażać życiu astmatyka. Wywoływane przez reakcję alergiczną wchodzącą w kontakt z alergenem. Niezbędne jest jak najszybsze skontaktowanie się ze służbami ratunkowymi, ponieważ taki atak ma niewielkie szanse na wyciszenie konwencjonalnymi metodami leczenia astmy.

Ostry atak astmy: Taki atak stanowi realne zagrożenie dla życia chorującej na astmę osoby. Jeśli zaobserwujesz jeden lub więcej powyższych objawów, natychmiast skontaktuj się ze służbami ratunkowymi, które mogą podać odpowiedni lek.

Jakie są metody leczenia astmy?

Chociaż astma jest generalnie nieuleczalną chorobą, istnieje wiele zabiegów zmierzających do zmniejszenia jej objawów.

Najbardziej zalecane do leczenie chorób astmatycznych są inhalatory. Są one podzielone na dwie kategorie: pierwsza stosowana jest codziennie ze względów profilaktycznych. Drugą inhalację stosuje się w celu ułatwienia oddychania, tylko w przypadku ataku lub występowania objawów.

Astma jest nieuleczalna. Nie znaczy to, że nie ma możliwości leczenia. Najbardziej efektywnym i najbardziej zalecanym sposobem leczenia jest Ventolin.

Czym jest astma dziecięca?

3 rady, które pomogą ci opanować astmę

Naucz się rozpoznawać, skąd pochodzą twoje ataki astmy

Źródłem twoich ataków, znanym również jako wyzwalacz, jest każdy zewnętrzny element wyzwalający lub zaostrzający objawy. Dwa najczęstsze wyzwalacze to kurz i pyłki. Jeśli cierpisz z powodu astmy wywołanej wysiłkiem, wyzwalaczem w tym przypadku jest wysiłek fizyczny.

Każdy astmatyk jest inny i inaczej reaguje na otoczenie. Niektóre osoby będą mieć atak astmy, gdy wybiorą się na spacer po okolicy, podczas gdy inne będą mieli atak w pobliżu osób palących papierosa.

Jeśli jasno zidentyfikujesz wyzwalacze swoich ataków, możesz ich uniknąć, a tym samym polepszyć jakość swojego życia.

Nie pal  

Dla wielu z nas oczywistym jest, że nie należy palić w trakcie astmy, jednak wiele osób cierpiących na astmę to również palacze. Każdy z nas wie, że palenie jest szkodliwe dla zdrowia, a od wielu lat wiadomo, że jest wyjątkowo groźne dla osób chorych na astmę.

Dym papierosowy drażni drogi oddechowe i sprawia, że objawy astmy zaostrzają się. Palenie zmniejsza pojemność płuc, co powoduje ich obciążenie i rosnącą duszność. Nieleczona astma może spowodować śmierć.

Osiągnięcie i utrzymanie zdrowej wagi

Liczne badania medyczne wykazały korelację pomiędzy otyłością i astmą. To powiązanie nie jest jednak współzależne w tym sensie, że osoba otyła tracąca wagę nie będzie musiała leczyć astmy. Możliwe jednak jest zmniejszenie jej objawów. Efekty uboczne związane z otyłością, takie jak duszność i brak aktywności fizycznej mogą nasilać objawy astmy.

W Wielkiej Brytanii służby zdrowia szacują, że prawie jedna na cztery osoby dorosłe i jedno na pięcioro dzieci w wieku od 10 do 11 lat cierpi na otyłość; oznacza to, że ma BMI równe lub większe niż 30. Wiedz, że podobnie jak palenie, otyłość jest szkodliwa i niebezpieczna dla zdrowia. Niezależnie od tego, czy jesteś astmatykiem czy nie, zaleca się utrzymanie zdrowej masy ciała.