Plastry Evra

Stworzone przez szwajcarskie laboratoria Janssen-Cilag, plastry Ortho Evra są kobiecą antykoncepcją stosowaną w celu zapobiegania niechcianej ciąży.

To skondensowane samoprzylepne plastry zawierające żeńskie hormony płciowe, które są uwalniane do organizmu po nałożeniu na skórę. To popularna antykoncepcja wśród kobiet, które przyzwyczajone są do prostoty. Jednak plastry mają pewne specyficzne cechy, które muszą być przestrzegane dla zapewnienia bezwzględnej skuteczności.

Kup Plastry Evra Online – Bezpłatna dostawa w 24h

Bezpłatna dostawa w 24h ✅ Bezpieczna konsultacja medyczna ✅ Zarejestrowana apteka ✅

Każdego miesiąca kobiece ciało przechodzi przez różne fazy, pozwalając jej na przygotowanie się do ewentualnego zapłodnienia. Proces, w którym jajeczko uwalniane jest z komórki jajnika nazywany jest owulacją i odgrywa kluczową rolę w powstawaniu ciąży. Uwolnione z jajnika jajeczko może być zapłodnione przez plemnik.

Co dzieje się później z jajeczkiem zależy od potencjalnego zapłodnienia przez plemniki. Jeśli nastąpi zapłodnienie, komórka jajowa dociera do macicy i zagnieżdża się w endometrium przed przeobrażeniem się w płód. Odwrotnie, niezapłodnione jajo będzie wydalone z macicy w czasie menstruacji.

Dwa aktywne składniki plastra Evra to norelgestromin i etynyloestradiol, które odpowiednio naśladują działanie progesteronu i estrogenu, na trzy sposoby zapobiegając wystąpieniu ciąży.

Po pierwsze, te syntetyczne hormony hamują uwalnianie jajeczka. Po drugie, kontrolują pogrubienie błony śluzowej macicy, tak że jajeczko nie może się wszczepić. Po trzecie, zwiększają gęstość płynu pochwowego utrudniając przedostawanie się nasienia do macicy.

Pigułki hormonalne nie są odpowiednie dla wszystkich kobiet. Niektóre z nich nie chcą śledzić codziennego regularnego przyjmowania leku, albo też łatwo zapominają o pigułce. Zaletą plastra Evra jest to, że przyklejasz go raz w tygodniu, ponieważ działa przez 7 kolejnych dni.

Plaster Evra: aktywny składnik, wskazania i sposób użycia

Plaster Evra został zaprojektowany tak, by mógł opierać się na estradiolu i norelgestrominie. Przeznaczony dla kobiet w wieku od 18 do 45 roku życia, dostępny jedynie na receptę. Jest to cienki przezskórny plaster o powierzchni 20 cm2 w kolorze beżowym. Tylko po uzyskaniu zgody lekarza i pozytywnym przejściu badań medycznych, będziesz mogła używać plastra Evra, który poprosi o swojej historii medycznej.

Antykoncepcja występuje w postaci samoprzylepnego plastra przyklejanego do skóry w określonych miejscach. Plaster Evra może być umieszczony na pośladku, brzuchu, barku, ramieniu lub górnej części tułowia. Część ciała na której zdecydujesz się przykleić plaster musi być czysta, sucha i pozbawiona włosów. Nie zaleca się umieszczania plastra Evra na piersi. Aby uniknąć podrażniania skóry, za każdym razem przyklejaj plaster w innym miejscu.

Prawidłowo przyklejony, plaster Evra pracuje przez okres 7 dni. To jest miła odmiana dla kobiet, które skarżą się na konieczność codziennego zażywania pigułki o której często zapominają. Plaster jest wyraźnie widoczny, trwały i wygodny. Rozpoczynasz kurację pierwszego dnia menstruacji, przez okres kolejnych 3 tygodni, w czwartym tygodniu robisz 7 dniową przerwę. Jeśli zaczniesz używać plastra w określonym dniu tygodnia, musisz wymienić go w tym samym dniu tygodnia, przez kolejne 3 tygodnie. W czwartym tygodniu robisz przerwę od naklejania plastra. Jeśli zdejmiesz plaster przed upływem 7 dni, wskazane jest, byś zastąpiła go nowym maksymalnie w ciągu 24 godzin w celu zapewnienia jego skuteczności.

Pamiętaj, że ten środek antykoncepcyjny jest często przepisywany jako lek drugiego wyboru. To znaczy, w drugiej kolejności po wypróbowanych przez ciebie pigułkach antykoncepcyjnych z których nie byłaś zadowolona. Lekarz może przepisać ten rodzaj antykoncepcji ze względów praktycznych i dla wygody. Ale plasterek jest zalecany tylko dla kobiet, które mogą stosować pigułkę dwufazową, ponieważ działa on niemal dokładnie w ten sam sposób.

Które kobiety powinny być ostrożne przy używaniu plastra?

Masa ciała przekraczająca lub równa 90 kg

Skuteczność antykoncepcji może być zmniejszona u kobiet o masie ciała 90 kg lub więcej.

Niewydolność nerek

Plastra EVRA nie badano na kobietach z zaburzeniami czynności nerek. W ich przypadku nie ma konieczności zmiany dawkowania, jednak jak sugeruje literatura, niezwiązana cząsteczka etynyloestradiolu jest wyższa, co oznacza, że niezbędna jest podwyższona kontrola lekarska podczas stosowania produktu EVRA.

Niewydolność wątroby

Plastra EVRA nie badano u kobiet z zaburzeniami czynności wątroby. EVRA nie jest wskazana jako środek antykoncepcyjny dla kobiet z zaburzeniami czynności wątroby (patrz przeciwwskazania).

Kobiety po menopauzie

Plastrów EVRA nie poleca się kobietom w okresie pomenopauzalnym. Nie jest to lek przeznaczony do stosowania w hormonalnej terapii zastępczej.

Dziewczynki i młodzież

Bezpieczeństwo i skuteczność plastrów Evra nie zostały zbadane u młodzieży w wieku poniżej 18 roku życia. Zastosowanie plastrów EVRA u dzieci i młodzieży przed okresem dojrzewania jest niewskazane.

Jak stosować plaster Evra?

Plasterek EVRA należy nakleić na czystą, suchą, zdrową, nieuszkodzoną i nieowłosioną skórę. Na pośladku, brzuchu, zewnętrznej stronie górnej części ramienia lub górnej części tułowia. W miejscu, gdzie nie będzie uszkadzany poprzez otarcia spowodowane przez ciasną odzież. Plasterek EVRA nie powinien być umieszczany na piersi lub na zaczerwienionej, podrażnionej lub skaleczonej skórze. Każdy nowy plaster powinien być umieszczony na innej części ciała, aby uniknąć potencjalnego podrażnienia. Chociaż plaster może być przyklejany w tym samym obszarze ciała.

Koniecznie mocno dociśnij plasterek, aż jego brzegi zostaną dobrze przyklejone.

Aby zapobiec zminimalizowaniu właściwości klejących plastra nie stosuj makijażu, kremów, balsamów, pudru lub innych produktów w miejscu, w którym masz zamiar umieścić plaster.

Polecamy codzienną kontrolę plasterka, byś upewniła się, że wciąż jest poprawnie przymocowany do skóry.

Plasterek przezskórny EVRA nie powinien być przecinany, uszkadzany lub modyfikowany w jakikolwiek sposób, ponieważ może to zagrozić jego skuteczności antykoncepcyjnej.

Zużyty plasterek przezskórny powinien być ostrożnie wyrzucony, zgodnie z zaleceniami zawartymi w instrukcji obsługi i utylizacji.

Jak rozpocząć używanie plastra Evra?

Gdy w poprzednim cyklu nie stosowałaś hormonalnej antykoncepcji

Stosowanie antykoncepcji EVRA rozpoczyna się w pierwszym dniu menstruacji. Jeden plaster jest zakładany i noszony przez jeden pełny tydzień (7 dni). Dzień zastosowania pierwszego plasterka (dzień 1/dzień początkowy) określa termin zmiany na kolejny plasterek. “Dzień Zmiany” plasterka będzie takim samym dniem każdego tygodnia (dzień 8, 15, 22 i 1 dzień następnego cyklu). Czwarty tydzień od 22 dnia jest przerwą od stosowania plastra.

Jeśli pierwszy cykl stosowania plastra rozpoczyna się po pierwszym dniu cyklu miesiączkowego, wówczas w ciągu pierwszych 7 dni należy również stosować dodatkową niehormonalną antykoncepcję, jedynie w pierwszym cyklu leczenia.

Przejście z dwufazowej doustnej antykoncepcji hormonalnej

Leczenie plastrem Evra powinnaś rozpocząć w pierwszym dniu krwawienia. Jeśli krwawienie nie wystąpi w ciągu pięciu dni od zastosowania ostatniej pigułki hormonalnej, upewnij się, że nie jesteś w ciąży przed przyklejeniem plastra Evra. Jeśli przykleisz plaster po pierwszym dniu krwawienia, pamiętaj o zastosowaniu dodatkowej antykoncepcji niehormonalnej przez kolejnych 7 dni.

Jeśli opóźnienie w krwawieniu trwa ponad 7 dni po przyjęciu ostatniej aktywnej tabletki doustnej antykoncepcji, możesz mieć owulację, dlatego przed zastosowaniem plastra EVRA skonsultuj się z lekarzem. Jeśli odbywałaś stosunek płciowy w czasie, gdy nie przyjmowałaś pigułki, bierz pod uwagę możliwość zajścia w ciążę.

Przejście z metody progestagenowej

Kobieta może przejść z pigułki progestagenowej (lub z implantu w dniu jego usunięcia lub z zastrzyku, gdy powinien być przyjęty kolejny) każdego dnia odpowiedniego dla niej, ale musi ona też zastosować inną dodatkową metodę niehormonalnej antykoncepcji przez pierwsze 7 dni.

Po aborcji lub poronieniu

EVRA produkowana jest przez  szwajcarskie laboratoria Janssen-Cilag może być stosowana natychmiast po dokonaniu aborcji lub poronieniu przed 20 tygodniem ciąży. Rozpoczynając stosowanie plastra EVRA nie wymaga wówczas żadnego dodatkowego środka antykoncepcyjnego. Pamiętaj, że owulacja może pojawić się w ciągu 10 dni od aborcji lub poronienia.

Po aborcji lub poronieniu, które ma miejsce w trakcie lub po 20 tygodniu ciąży, plaster EVRA możesz przykleić 21 dni po aborcji, albo w pierwszym dniu miesiączki, jeśli pojawi się ona wcześniej. Nie obserwuje się występowania owulacji w 21 dniu po aborcji (w 20 tygodniu ciąży).

Po porodzie

Kobieta, która nie zdecyduje się karmić piersią, powinna odczekać 4 tygodnie po porodzie zanim rozpocznie stosowanie plasterków antykoncepcyjnych Evra. Kobiety, które przykleją plasterek później, powinny zastosować dodatkową mechaniczną metodę antykoncepcyjną w ciągu pierwszych 7 dni. Jednak, jeśli w tym czasie odbędziesz stosunek płciowy upewnij się, że nie jesteś w ciąży przed rozpoczęciem Evra, lub poczekaj do następnego cyklu miesiączkowego.

Jakie zalety płyną z zakupu plasterków?

Jako antykoncepcja przyklejana, plaster ma wiele zalet. Bez wątpienia będziesz zadowolona z jego prostoty. Plaster Evra jest skuteczny w ponad 99% przypadków, szczególnie u tych kobiet, które używają go prawidłowo. Nie przeszkadza w spontanicznym seksie. Pomaga regulować długie miesiączki, ból miesiączkowy i objawy trądziku. Jest idealnym środkiem antykoncepcyjnym dla kobiet, które dużo podróżują lub które często zapominają o codziennym zażywaniu pigułki.

Jakie są skutki uboczne plastrów Evra?

Podobnie, jak wszystkie leki na receptę i każda antykoncepcja, u niektórych kobiet plaster Evra może powodować skutki uboczne. Większość z tych objawów jest tymczasowa i powinny one zaniknąć wraz z upływem czasu.

Plastry Evra bez recepty – Najczęstszymi działaniami niepożądanymi są:

ból głowydyskomfort w klatce piersiowej
nudnościzmiany nastroju
nieregularne krwawienia 
Najrzadsze działania niepożądane:
rozmyte widzenieżółtaczka
dusznościból w klatce piersiowej

Jeśli wystąpią u ciebie poważniejsze skutki uboczne lub trwają one przez dłuższy czas, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem.

Uwaga: W przeciwieństwie do krążącego mitu pamiętaj, że plaster antykoncepcyjny nie powoduje przyrostu masy ciała.

Przeciwwskazania do stosowania plastra Evra

Plastrów Evra nie należy stosować w okresie ciąży, a nawet w chwili gdy podejrzewasz ciążę. W przypadku wystąpienia nagłych migren, kłopotów z widzeniem lub nietypowych problemów w nadbrzuszu, skonsultuj się z lekarzem. Nie stosuj plastra jeżeli jesteś uczulona na którykolwiek z jego składników, dlatego badanie i opinia lekarska są tu bardzo ważne. Ponadto, jeśli zmieniasz metody antykoncepcji, koniecznie skorzystaj z porady lekarza. Przed przejściem z jednego środka antykoncepcyjnego na plasterek Evra lub odwrotnie, tylko lekarz jest w stanie doradzić prawidłowe postępowanie.

Efektywny i prosty w użyciu. Ważne, byś dokładnie przestrzegała zasad dotyczących stosowania plastra, co zapewni ci pełną satysfakcję.

W jaki sposób mogę kupić plaster bez recepty & w Polsce?

Plaster jest środkiem antykoncepcyjnym, który podobnie jak inne wymaga wypisania recepty przez lekarza. Z powodu występowania licznych skutków ubocznych, powinnaś przeprowadzić konsultację lekarską, by sprawdzić czy twoje zdrowie i twój metabolizm pozwolą na bezproblemowe stosowanie plasterków Evra.

Jak zamówić Plastry Evra w aptece

Przed zakupem plastra w aptece konieczna będzie wizyta u ginekologa. Każda kobieta wie, że dostanie się na wizytę do ginekologa może być skomplikowane, gdyż grafik lekarza jest często bardzo napięty.

Tabletki Plastry Evra do kupienia z receptą online / Plastry Evra bez recepty

Innym rozwiązaniem prowadzącym do zakupu leku jest przeprowadzenie zdalnej konsultacji lekarskiej w internecie. W zależności od kraju, w którym mieszkasz, możesz kupić plastry Evra w internecie. Procedura jest prosta: musisz wypełnić ankietę medyczną dotyczącą twojego zdrowia i historii medycznej. Następnie lekarz przeanalizuje kwestionariusz i zdecyduje, czy twoje zdrowie pozwala na zastosowanie leczenia. Pamiętaj, że w przypadku pigułek i plastrów antykoncepcyjnych, lekarz może jedynie wystawić receptę na kontynuację leczenia, a nie na pierwszy zakup leku.

Przed zakupem plastrów online, pamiętaj o sprawdzeniu, czy twój kraj dopuszcza sprzedaż leków na receptę w internecie. Niektóre kraje, takie jak Francja, Belgia, Hiszpania i Irlandia nie pozwalają na to. I odwrotnie, jeśli mieszkasz w Anglii, Niemczech lub Szwecji możesz zamówić receptę online i otrzymać lek bezpośrednio do domu.

Jaka jest cena plastrów bez recepty & w Polsce?

Plastry Evra dostępne są jedynie na receptę. Ceny leków na receptę indywidualnie ustalają apteki i mogą się one bardzo różnić w zależności od tego, gdzie masz zamiar dokonać zakupu.

Plastry Evra Cena: Plastry Evra kupić w apteki – w Polsce

Apteczna cena jednego cyklu plastrów Evra, odpowiadającemu jednomiesięcznemu leczeniu waha się średnio od 13€ do 18€. Pamiętaj o dodaniu do tej kwoty kosztów konsultacji medycznej.

Plastry Evra Cena: Plastry Evra kupić online / Plastry Evra bez recepty

Internetowe ceny plastrów mogą być stosunkowo konkurencyjne. W zależności od apteki internetowej, cena za jeden miesiąc kuracji może być nieznacznie wyższa niż w aptece lokalnej, a mianowicie może wynosić pomiędzy 15€ a 20€. Dokonując zamówienia, otrzymujesz średnio 3 miesięczną kurację (koszt całkowity około 60-70€). Doliczane są również koszty recepty i dostawy.

Uwaga: Alfadoc zawsze zaleca konsultację ginekologiczną i przeprowadzenie kompleksowego badania przed zakupem plastrów lub każdego innego leku na receptę. Uważaj również na strony internetowe oferujące leki oznaczone jako “tanie” lub “bez recepty”. W wielu przypadkach strony te sprzedają podrobione leki, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

Źródła

  • Pla­stry an­ty­kon­cep­cyj­ne: Wpadka.pl
  • Evra – Ethinylestradiolum, Norelgestrominum – zastosowanie i działanie lecznicze: Doz.pl
  • Advantages and disadvantages of the patch: NHS.co.uk
  • Ortho Evra side effects: Drugs.com

Pozostałe informacje dostępne na Ventolin online

FrancjaAnglia
NiemcyDania
SzwecjaPortugalia
SzwajcarskiFinlandia