Łysienie

Ludzie zaczynają tracić włosy w okolicy trzydziestki.

Nie jest to jednak sztywna reguła, łysienie może wystąpić znacznie wcześniej lub znacznie później.

Niektórzy mężczyźni akceptują swoją łysinę i nie jest to dla nich szczególny problem. Ale nie jest tak w każdym przypadku. Dla niektórych jest to prawdziwy problem powodujący kompleksy.

Rozwiązaniem może być przeszczep włosów. Jest to jednak bardzo drogi zabieg nierefundowany przez ubezpieczenie społeczne, wymagający kilku zabiegów chirurgicznych, które niosą ze sobą ryzyko.

Gdy testosteron przekształca się w dihydrotestosteron, mężczyźni tracą włosy lub stają się one bardzo cienkie przy skórze głowy, a także w przedniej części głowy. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest enzym 5-alfa-reduktazy.

Wypadanie włosów i łysienie ma kilka przyczyn. Dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet, z częstszym występowaniem u tych pierwszych. Wiedząc, jak działa to zjawisko, możemy znaleźć rozwiązanie, by mu zapobiegać lub powstrzymać jego skutki.

Rodzaje łysienia

Wypadanie włosów i łysienie jest  zjawiskiem normalnym. Każdy z nas traci około 100 włosów dziennie. Wiek oraz niektóre elementy środowiskowe są równie odpowiedzialne za łysienie. Jednak niektórzy ludzie tracą więcej włosów niż przeciętnie. W tym przypadku konieczne jest zrozumienie schematu działania i różne jego objawy.

  • Alopecja nazywana jest łysieniem wrodzonym. Występuje, gdy człowiek rodzi się bez korzeni włosów lub gdy są one zniszczone, co uniemożliwia jakąkolwiek szansę na ich odrost
  • Androgenowe łysienie jest dziedziczne dotyka głównie mężczyzn i jest spowodowane zaburzeniami hormonalnymi lub wstrząsem psychicznym,np. utratą bliskiej osoby. Skutkuje to postępującą utratą włosów na czole, skroniach i czubku głowy. Łysienie androgenowe występuje zazwyczaj w późnym okresie dojrzewania i zwiększa się od trzydziestki. Wydaje się jednak, że kobiety są dużo bardziej dotknięte tego typu łysieniem, która charakteryzuje się utratą włosów przy przedziałku. Przyczyny są takie same, jak w przypadku mężczyzn.
  • Łysienie rozproszone jest widoczną utratą włosów na całej skórze głowy. Wskazuje ono zakłócenia funkcji życiowych. Np., po porodzie lub przy wysokim poziomie stresu.
  • Gdy łysienie zlokalizowane jest na powierzchni skóry głowy, jego przyczyną może być zakażenie wywołane przez grzybicę lub łysienie plackowate. Niektóre schorzenia, takie jak trichotillomania charakteryzująca się systematycznym wyrywaniem włosów, może być również przyczyną łysienia.

Cykl życia włosa

Włos ma żywotność od czterech do sześciu lat, średnio po wypełnieniu trzyfazowego cyklu. Tak więc, gdy wypadają pod koniec swojego życia, można tłumaczyć to jako zjawisko całkowicie naturalne.

Pierwsza faza cyklu życia włosa: faza anagenu

Anagen jest fazą wzrostu. Trwa od dwóch do czterech lat u mężczyzn i sześć lat u kobiet. Charakteryzuje się regularnie odrastającymi trzonami włosów i aktywnym namnażaniem się komórek. Produkcja keratyny jest również stała. Włos osadzony jest u nasady w mieszku włosowym i jest w pełni żywy. Anagen dotyczy 85% ze wszystkich włosów.

Druga faza cyklu życia włosa: faza katagenu

Katagen jest fazą regresji trwającą zwykle trwa od dwóch do trzech tygodni. Dotyczy 1% włosów. W tym okresie mieszki włosowe nie wytwarzają żadnych włosów. Włosy znajdujące się w pęcherzykach stopniowo rosną w kierunku powierzchni skóry, ale przez pewien czas nadal do niej przylegają, aż do wzrostu kolejnego włosa na jego miejsce.

Trzecia faza cyklu życia włosa: faza telogenu

Etap ten odpowiada za śmierć włosa i dotyka 14% włosów. To właśnie w tym momencie włos wypychany na powierzchnię w poprzedniej fazie jest wyrzucany z mieszków włosowych przez inne włosy, które już weszły w fazę anagenu. Zjawisko to trwa od dwóch do trzech miesięcy. Wtedy to  nowe korzenie włosów wrastają do pęcherzyka.

Ten trójfazowy cykl powtarza się średnio od 25 do 30 razy w ciągu całego życia. Obcinanie włosów ma wpływ na przyspieszenie fazy anagenu. Obcinanie włosów pozwala pozbyć się rozdwojonych końców, w chwili gdy odrost zaczyna się od korzeni.

Utrata do stu włosów dziennie nie jest niepokojąca, nie musi też wiązać się z żadną chorobą. Jest to faza telogenu, jednego z etapów cyklu, którego skutki widoczne są gołym okiem.

Jakie są przyczyny wypadania włosów u mężczyzn?

Łysienie typu męskiego jest przede wszystkim genetycznych i/lub hormonalne. Zazwyczaj dziedziczne, panowało kiedyś powszechne przekonanie, że zostaje ono przekazane przez matkę, choć ostatnio teoria ta została postawiona pod znak zapytania.

Związane z nadmiarem spokrewnionego z testosteronem męskiego hormonu DHT (dihydrotestosteron), który atakuje mieszki włosowe powodując ich kurczenie, jedne z najlepszych zabiegów przeciw wypadaniu włosów działają poprzez kierowanie produkcją tego hormonu, co zmniejsza jego moc.

Utrata włosów i wiek

Często utrata włosów jest po prostu nieuniknioną częścią procesu starzenia się, nie jest to nic niepokojącego. Podczas starzenia się, linii włosów prawie zawsze ustępuje, i 2 na 3 mężczyzn doświadcza znacznej utraty włosów do chwili osiągnięcia 60 roku życia. Chociaż istnieją pewne czynniki przyczyniające się związane ze stylem życia, takie jak dieta i stres, łysienie androgenowe genetyczne i jest w dużej mierze nieuniknioną częścią procesu starzenia się męskiego organizmu.

Istnieje jednak pewien odsetek mężczyzn, około jeden na pięciu, którzy doświadczają niewielkiej ilości wypadania włosów, nawet dobiegając osiemdziesiątki.

Inne czynniki wpływające na wypadanie włosów

Dieta – uboga dieta może również przyczynić się do wypadania włosów. Począwszy od sztucznego słodziku “aspartamu”, który może powodować przerzedzenie włosów, skończywszy na wysokim spożyciu alkoholu oraz pokarmów o wysokim indeksie glikemicznym, takich jak soki owocowe, biały chleb i biały ryż. Z drugiej strony istnieją pewne pokarmy, które znane są ze wspierania zdrowego wzrostu włosów, a także spowalniają lub uniemożliwiają przerzedzenie się ich.

Orzechy włoskie – zawierają one olejki eteryczne, które pobudzają wzrost włosów. Możesz zastąpić orzechy włoskie siemieniem lnianym, łososiem i olejem rzepakowym – wszystkie te produkty zawierają ważne składniki odżywcze – kwasy tłuszczowe omega-3.

Szpinak – szpinak zawiera duże ilości żelaza, którego niedobór może przyspieszyć wypadanie włosów. Zawiera także wiele ważnych witamin i minerałów, które pomagają w utrzymaniu zdrowych mieszków włosowych. Inne pokarmy bogate w żelazo to m.in. brokuły i ziemniaki.

Kurczak (lub dowolne białko) – ponieważ twoje włosy prawie w całości składają się z białek, sensowne jest, by utrzymać w organizmie rezerwy białkowe, prawda? Dokładnie. Nawet jeśli nie jesteś mięsożercą, istnieje wiele sposobów, by spożywać wystarczająco dużo białka. Należą do nich kapusta włoska, fasola i orzechy …, które są również odpowiednie dla wegan.

Ocet jabłkowy – znane lekarstwo na wiele innych chorób. W przeciwieństwie do komercyjnych produktów, które mogą pozostawić włosy kruche i suche, ocet jabłkowy zaliczany jest do produktów poprawiających zdrowie włosów, dodając im objętości i połysku. Ocet jabłkowy pomaga w utrzymaniu równowagi pH włosów poprzez usuwanie nagromadzonych i zachowania naturalnych olejów włosa. Pod względem wzrostu włosów, eksperci zgadzają się co do tego, że ocet jabłkowy może leczyć zatkane mieszki włosowe z infekcji bakteryjnej tworzącej łuski na skórze głowy (co może prowadzić do utraty włosów). Według artykułu w Livestrong, płukanie włosów octem jabłkowym i wodą, może zmniejszyć ryzyko wypadania włosów spowodowane przez bakterie.

Stres

Wysoki poziom stresu zdecydowanie współzależny z siwieniem i wypadaniem włosów. Jednak zależy to również jakiego rodzaju stresu doświadczasz. Martwiąc się o ważną prezentację niekoniecznie od razu stracisz włosy. Jednakże stres, który mocno wpływa na sen i dieta mogą czasem prowadzić do przerzedzenia się włosów na skutek postu czy nadmiernej utraty wagi.

Chemoterapia

Leki na chorobę nowotworową, takie jak chemioterapia może powodować łysienie. Lek kierowany jest na niszczenie komórek nowotworowych, ale niszczy również wszystkie szybko dzielące się komórki – obejmuje to mieszki włosowe.

Ważne jest, by pamiętać, że utrata włosów spowodowana chemioterapią jest tymczasowa. Twoje włosy mogą zacząć odrasta w trakcie leczenia.  Jednak w większości przypadków powrót twoich włosów do poprzedniej grubości i struktury może zająć do 12 miesięcy.

Mity na temat męskiego łysienia

Przez wieki narosło wiele mitów dotyczących przyczyn i skutków łysienia typu męskiego. Poniżej przyjrzymy się niektórym z nich i rozwiejemy nieprawidłowości.

Leczenie łysienia

Istnieją zabiegi dla łzsiejących osób. Jednak, by przepisać odpowiednie leczenie, należy najpierw określić przyczynę tego zjawiska. Następnie, wysoce wskazane jest skonsultowanie się z lekarzem lub dermatologiem i unikanie produktów cud dostępnych na rynku, bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Czynniki odpowiedzialne za łysienie znajdujące się na zewnątrz, na przykład niedobór witamin przy stosowaniu niektórych leków, takich jak leki przeciwzakrzepowe lub amfetaminy, znacznie ułatwiają leczenie. Z drugiej strony, jeżeli w grę wchodzą hormony i połączone z nimi leczenie, lekarz dermatolog może zalecić przeszczep włosów.

Obecnie istnieje kilka różnych kategorii przeszczepów. Medyczne i technologiczne osiągnięcia w tej dziedzinie pozwalają pacjentom na korzystanie z wyrazistych i naturalnych efektów. Jednak koszt takiej operacji jest wciąż wysoki. Implantacja jest tańszą alternatywą, ale ryzyko odrzucenia jest nadal dość ważne.

Noszenie peruki jest alternatywą dla tych, którzy nie chcą przechodzić kosztownej operacji. Jednakże, istnieje kilka punktów, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem peruki, która będzie wyglądała jak najbardziej naturalnie. Na szczęście producenci regularnie dokonują ulepszeń w tej dziedzinie.

Im wcześniej zaczniesz działać w tej kwestii, tym większe masz szanse na utrzymanie własnych włosów.

Składnik czynny leku Propecia jest skuteczną bronią przeciwko wypadaniu włosów, ponieważ hamuje aktywność tego enzymu. Stosowany regularnie i przez dłuższy okres czasu, otrzymasz wyniki potwierdzone przez wiele badań prowadzonych nad tym lekiem.

Jeśli łysienie jest dla ciebie prawdziwym problemem, jeśli tracisz wiarę w siebie, lub jeśli masz prawdziwy kompleks, nie czekaj z zastosowaniem leku Propecia. Efekty widoczne są po kilku miesiącach leczenia, więc lepiej nie trać czasu.

Źródła

Pozostałe informacje

FrancjaAnglia
NiemcyDania
SzwecjaPortugalia
SzwajcarskiFinlandia