Odchudzanie

Jest to choroba charakteryzująca się niepohamowanym przyrostem masy ciała i nadmiarem tłuszczu w organizmie, często spowodowana nieodpowiednią dietą. Niektórzy ludzie dziedziczą otyłość, ale dla niektórych jest to konsekwencja niedbałości żywieniowej.

Wśród chorób XXI wieku otyłości zajmuje czołowe miejsce.

Dziś, nasz wygląd zewnętrzny ma istotne znaczenie w społeczeństwie. Niewiele osób jest zadowolonych ze swojego wyglądu. Utrata masy ciała jest jednym z głównych priorytetów Europejczyków i Francuzów.

Według wielu badań, liczba osób, które dowiadują się, że są otyłe, to znaczy te, które mają znaczną nadwagę, z roku na rok rośnie.

Pomijając fakt, że wygląd może być czasami interpretowany jako powierzchowny, otyłość jest dzisiaj poważnym problemem w naszym społeczeństwie. Człowiek z nadwagą jest obciążony znacznie większym ryzykiem wystąpienia problemów zdrowotnych.

Wśród najczęstszych problemów zdrowotnych związanych z otyłością są bez wątpienia niektóre choroby układu krążenia, cukrzyca typu II lub problemy z kręgosłupem.

Dlatego utrata wagi jest obsesją wielu Francuzów. Istnieje wiele rozwiązań pomagających schudnąć, ale najbardziej skutecznym i najbardziej bezpiecznym lekiem walczącym z otyłością jest Xenical.

Jak definiuje się otyłość?

Światowa Organizacja Zdrowia WHO, uważa otyłość za “nieprawidłowe lub nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej, która może zaszkodzić zdrowiu otyłej osoby”. Istnieje skala bazująca na BMI lub Body Mass Index, klasyfikująca różne rodzaje otyłości, począwszy od zwykłej nadwagi do otyłości, która może być śmiertelna dla osoby, która osiągnęła ten poziom.

18,3% francuskiego społeczeństwa cierpi na otyłość, z przewagą otyłych kobiet nad mężczyznami. Mówiąc bardziej ogólnie, Francuzi, którzy mają nadwagę tworzą 45,6% populacji osób określanych jako posiadających “nadwagę” (według badań Lancet).

Musimy odróżnić nadwagę i otyłość. Nadwaga jest ostatnim etapem przed otyłością. Jest mniej poważna niż ta druga, ponieważ przy nadwadze możliwy jest powrót do idealnej i zbalansowanej wagi, i wymaga ona mniejszego nakładu sił do osiągnięcia odpowiednich wyników.

Nadwaga może być przejściowa i tymczasowa, ponieważ ludzki organizm woli magazynować niż pozbywać się, na wypadek konieczności przetrwania. Reagując odpowiednio wcześnie, znacznie szybciej można rozwiązać problem.

Jednak otyłość utrudnia powrót do normalnej wagi, ponieważ na tym etapie przemiana materii zmieniła się fundamentalnie. Rzeczywiście, tkanka tłuszczowa ma zasadnicze znaczenie dla równowagi metabolicznej, pomagając absorbować tłuszcz przez komórki tłuszczowe i wysyłając sygnały dotyczące rezerw energetycznych do mózgu i innych narządów, tworząc dobrze połączony system.

Otyłość jest zatem zlepkiem tkanki tłuszczowej składającej się z komórek, które zwiększają rozmiar, gdy karmione są lipidami. Jednak w kontekście równowagi energetycznej, oznacza to, że obfite spożycie tłuszczów i cukrów narusza tkankę tłuszczową i objętość komórek osiąga krytyczną i maksymalną wielkość. Dlatego, by nadal mogły pochłaniać spożycie lipidów, będą starały się one przejąć inne komórki by załadować je tłuszczem.

Ta reakcja komórek pokazuje agresję powodowaną przez jedzenie. Odpowiedzią komórek na tę agresję jest wzrost objętości w celu osiągnięcia krytycznej wagi, w którym nie mogą one oddychać. Nazywane jest to zapaleniem. Na tym etapie przemiana materii zmieniła się, a komórki wysyłają do mózgu i narządów sygnały alarmowe w postaci cząsteczek zapalnych, takich jak NTF.

Te prozapalne, toksyczne i szkodliwe czynniki pochodzące z tkanki tłuszczowej mogą zatem znaleźć się we krwi osób otyłych (natomiast nie będzie można ich znaleźć u osoby o normalnej masie ciała) i w innych narządach. To cała zainfekowana i zaatakowana stanem zapalnym sieć. Istnieje zatem wyraźna zależność pomiędzy komórkami tkanki tłuszczowej i komplikacjami, jakie powodują w innych narządach: nadciśnienie, choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy typu II, miażdżyca …

W ten sposób mówimy o otyłości jako o układowych chorobach zapalnych (niskiego poziomu, ponieważ stan zapalny jest niski) w wyniku nienormalnego gromadzenia się cząsteczek związanych z ogólnoustrojową insulinoodpornością, cechą charakterystyczną otyłości. W ten sposób, w dłuższej perspektywie, zakłócenie to staje się przewlekłe i otyłość zasiedla się na stałe. Wówczas dla otyłych osób coraz trudniejsze staje się odzyskać normalnej wagi, ponieważ ich metabolizm został zmieniony.

Przypominamy, że jednym z najlepszych sposobów walki z przyrostem masy ciała, a zwłaszcza walką z otyłością jest prowadzenie zdrowego trybu życia, posiadanie zrównoważonej diety i uprawianie regularnej aktywności fizycznej każdego tygodnia.

Osoba, która nie praktykuje żadnej aktywności fizycznej i która je “zbyt wiele” będzie magazynować kalorie, które nie będą mogły być wyeliminowane z organizmu. Będą one przeistaczać się w tłuszcz i zwiększać masę ciała.

Dopiero w 1997 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rozpoznała i sklasyfikowała otyłość jako chorobę. Zgodnie z tym szacujemy, że na świecie ponad 3 miliony zgonów rocznie powodowanych jest otyłością. Należy również pamiętać, że prawie 14,5% dorosłych obecnie uznaje się za osoby z nadwagą.

Co jest przyczyną otyłości?

Jak już wcześniej wspomniano, stawanie się osobą otyłą jest dość długim procesem. Główną przyczyną otyłości jest spożywanie zbyt dużej ilości kalorii poprzez bogate, tłuste potrawy ale również brak regularnych ćwiczeń fizycznych.

Stres i bezsenność mogą być również wyzwalaczami wzrostu nadwagi. Z wiekiem nasze mięśnie stopniowo tracą ton. Również stosowanie leków antydepresyjnych i problemy związane z hormonami, takie jak tarczyca lub zespół policystycznych jajników powodują nadwagę.

Przyrost masy ciała i otyłość mogą mieć podłoże dziedziczne. W rzeczywistości, nawyki żywieniowe i zainteresowanie sportem są czynnikami, które mogą być przekazywane z rodziców na dzieci.

Aby ustrzec się nadwagi, istnieją pewne środki, które można zastosować, takie jak kontrolowanie BMI.

Czym jest BMI i jak mogę je obliczyć?

BMI (Body Mass Index) jest wskaźnikiem, który może sprawdzić wagę danej osoby w stosunku do jego/jej wzrostu. Wskaźnik ten został zatwierdzony przez Światową Organizację Zdrowia, która uważa, że jest to najbardziej wiarygodny sposób potwierdzenia, czy dana osoba ma nadwagę. Ponieważ osoba ważąca 100 kg przy wzroście 1,55 cm nie znajduje się w takiej samej sytuacji jak osoba, która ma taką samą wagę przy wzroście 1,80 cm. Ważne jest, by każdy kontrolował swoje BMI i sprawdzał, czy ma normalną wagę, nadwagę czy otyłość.

Obliczenie BMI jest bardzo proste. Wystarczy podzielić masę ciała przez wzrost do kwadratu (w metrach). W zależności od wyniku, można stwierdzić, czy masz niedowaga, normalną wagę, czy otyłość. Zgodnie z wytycznymi WHO:

  • Jesteś niedożywiony, gdy wskaźnik BMI wynosi poniżej 16,5. Twoja sytuacja jest niepokojąca i musisz niezwłocznie wzmocnić walory odżywcze organizmu. W skrócie, jest to stan choroby, która wymaga od ciebie skorzystania z pomocy lekarza lub eksperta do spraw żywienia, który pomoże ci poprawić stan zdrowia.
  • Masz niedowagę, gdy wskaźnik BMI wynosi od 16,5 do 18,5. W tym przypadku musisz rozpocząć zwiększanie wartości odżywczych organizmu.
  • Gdy wskaźnik BMI wynosi pomiędzy 18,5 i 25, twój rozmiar ciała jest Nadal stosuj zrównoważoną i zdrową dietę.
  • Masz nadwagę jeśli wskaźnik BMI wynosi między 25 a 30. Zawsze możesz wrócić do normalnej wagi wykonując ćwiczenia fizyczne, kontrolując swoją dietę i unikając tłuszczów.
  • Cierpisz na umiarkowaną otyłość, gdy wskaźnik BMI wynosi od 30 do 35.
  • Masz ciężką otyłość, gdy wskaźnik BMI wynosi od 35 do 40.
  • Cierpisz na chorobliwą otyłość, gdy wskaźnik BMI wynosi powyżej 40. Jest to najgorsza ze wszystkich sytuacja.

Ograniczenia tego wskaźnika odnoszą się w szczególności do kobiet w ciąży, matek karmiących, osób starszych i osób, które są szczególnie umięśnione. Dostępnych jest kilka metod wspierających walkę z przyrostem masy ciała. Niektóre są bardziej niebezpieczne niż inne. Wśród nich skupiamy się głównie na tych “promujących” szybkie odchudzanie.

Jakie konsekwencje niesie za sobą otyłość?

Otyła osoba, która nie stosuje żadnego leczenia, diety i nie wykonuje żadnej aktywności fizycznej będzie bardziej narażona na rozwój problemów zdrowotnych. Najczęstsze mogą być podzielone na dwie grupy, zaburzenia fizyczne i zaburzenia psychiczne:

Konsekwencje fizyczne

  • problemy ze snem
  • nadciśnienie
  • zaburzenia sercowo-naczyniowe
  • cukrzyca typu II
  • ból stawów
  • zaburzenia erekcji
  • problemy z kręgosłupem
  • zaburzenia oddychania

Cukrzycy: Nadwaga zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu II. W tym przypadku, trzustka nie jest już w stanie produkować wystarczającej ilości insuliny dla twojego organizmu, a poziom glukozy we krwi staje się nieprawidłowy. Również tłuszczu otaczający okolice brzucha jest szczególnie niebezpieczny.

Choroby układu krążenia: wysokie ciśnienie krwi i cukrzyca są dwiema chorobami, które mogą powodować problemy w twoim sercu i tętnicach. Choroby te mogą potencjalnie wywodzić się z otyłości.

Zaburzenia erekcji: Wzrost poziomu cholesterolu może mieć wpływ na zwężenie naczyń krwionośnych w penisie, co prowadzi do impotencji.

Ból stawów: Nadwaga może powodować zwiększony nacisk na stawy, kolana i plecy. Utrata wagi może więc przyczynić się do ograniczenia tych skutków, w szczególności choroby zwyrodnieniowej stawów i innych zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego, a także przyczynić się do utrzymania i rozwoju lepszej mobilności.

Konsekwencje psychologiczne

Lepsza samoocena: rozwijanie zdrowej fizyczności pozwala na odnalezienie kontroli nad swoim życiem. Utrata masy ciała może pomóc ci poczuć się lepiej, rozwijać swoją samoocenę i docenić własny wygląd. Pewność siebie, gdy nie jest przesadzona, również przyczynia się do poprawy jakości relacji osobistych i zawodowych.

Poprawa życia seksualnego: badania kliniczne wykazały, że ryzyko wystąpienia problemów seksualnych (takich jak utrata libido lub brak pożądania) jest 25 razy wyższe u otyłych osób. Bycie atrakcyjnym dla swojego partnera może również pomóc w dbaniu o zdrowie.

Poczucie spełnienia: wsparcie rodziny, dzielenie się swoimi problemami, związki osobiste i społeczne mogą pomóc ci poczuć się lepiej.

Poczucie równowagi: Stabilność i poczucie postępu spowodowanego utratą wagi skutecznie ogranicza wszelkie konsekwencje depresyjnych uczuć.

Jak zapewne zauważyłeś, że nie zaleca się pozostawania w nadwadze, ponieważ nie tylko jakość życia i zdrowie są zagrożone, a także twoje zdrowie psychiczne.

Aby ustalić, czy masz nadwagę, oblicz swój wskaźnik masy ciała (BMI). Wskaźnik ten jest obliczany poprzez podzielenie masy ciała przez wzrost do kwadratu. Na przykład, jeśli ważysz 70 kg i mierzysz 1,75 cm, BMI wynosi 22,9.

Wskaźnik BMI jest wiarygodną wartością. Sama waga nie jest wystarczająca do ustalenia, czy masz nadwagę, czy nie. Osoba o wadze 70 kg i wzroście 1,60 cm nie jest w takiej samej sytuacji, jak osoba mająca taką samą wagę i wzrost 1,80 cm.

Jak zapobiegać przyrostowi masy ciała?

Aby unikać przybierania na wadze lub pozyskiwania dodatkowych kilogramów, które sprawią, że będziesz miał nadwagę i problemy zdrowotne, pierwszą zasadą jest prowadzenie zdrowego trybu życia.

Dzięki zrównoważonej diecie i codziennemu regularnemu uprawianiu aktywności fizycznej, unikniesz przybierania na wadze tak naturalnie, jak to tylko możliwe.

Fizyczne skutki utraty wagi u mężczyzn

Jeśli jesz zbyt dużo, zmniejsz porcje. Jeśli jesz zbyt dużo tłuszczu, zastosuj bardziej zrównoważoną dietę.

Jeżeli pomimo wysiłków, wciąż masz problemy z utratą wagi, możesz rozważyć podjęcie leczenia (po konsultacji z lekarzem, jeśli pozwoli na to twoje zdrowie). Niektóre leki dostępne na rynku, takie jak spalacze tłuszczu, są potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia i powodują wiele negatywnych skutków ubocznych. Jednym z najbardziej bezpiecznych i skutecznych leków jest Xenical Orlistat. Ma on na celu pomoc w szybkim schudnięciu osobom cierpiącym na otyłość.

Niebezpieczeństwo szybkiej utraty wagi

Po sieci internetowej krąży kilka szybkich metod odchudzania. Wśród zagrożeń, które możesz napotkać stosując te metody są:

  • Stres oksydacyjny, charakteryzujący się dotkliwym niedoborem wartości odżywczych w organizmie. Prowadzi to do samozatrucia, którego konsekwencje mogą być jeszcze gorsze.
  • Zmniejszenie masy mięśniowej: brak wartości odżywczych zmusza organizm do skorzystania z jego rezerw. Jednak, gdy zaczyna mieć to miejsce, mięśnie są pierwszymi ofiarami zanim jeszcze tłuszcz zostanie zużyty. Ryzykujesz byciem słabym i chorowitym.

Ponadto, decydując się na szybkie metody odchudzania, możesz przytyć jeszcze bardziej niż byłeś zanim przestałeś przyjmować pigułki. Wśród napojów wspierających szybki przyrost masy ciała są napoje gazowane, szczególnie uwielbiane przez dzieci i młodzież.

Wpływ napojów gazowanych na otyłość i zdrowie

Słodkie napoje gazowane mają wysoką zawartość kalorii. W związku z tym picie ich prowadzi do niekontrolowanego przyrostu masy ciała, nazywanego również otyłością. Ofiarami jest głównie młodzież, która praktycznie nadużywa tych napojów.

Osoba pijąca słodkie gazowane napoje, która jednocześnie nie zażywa regularnej aktywności fizycznej, lub która nie stosuje zrównoważonej diety, nie tylko zwiększa masę ciała, ale także naraża swoje ciało na niedobór składników odżywczych. Możliwe, że będzie ona odczuwać skrajne zmęczenie, ból, wzrost wagi i inne niewygody.

Jednak bezcukrowe napoje gazowane nie mają praktycznie żadnego negatywnego wpływu na zdrowie. Mogą one również pomóc w ustabilizowaniu masy ciała i wskaźnika BMI, ponieważ nie zawierają kalorii.

Źródła

Pozostałe informacje

FrancjaAnglia
NiemcyDania
SzwecjaPortugalia
SzwajcarskiFinlandia