Zanim zaczniemy rozmawiać na temat tabletek odchudzających, chcemy byś zapomniał o wszystkich “chwilowo modnych dietach”, których jedynym celem jest wyciągnięcie od ciebie coraz większej ilości pieniędzy na zupełnie niewidoczne efekty.

Aby skutecznie schudnąć (a więc w sposób zrównoważony) należy przekształcić swoją dietę i rozpocząć regularne ćwiczenia fizyczne (bieganie jest często najbardziej popularnym rozwiązaniem) przez stosunkowo długi okres czasu, bez względu na to, co dzieje się z twoim organizmem.

Jednak, jak zobaczymy w tym artykule,możliwe jest przyspieszenie procesu odchudzania, tak by schudnąć szybciej. Spalacze tłuszczu mogą pomóc, ale stosowanie ich nie wystarczy, by stracić dużo na wadze, szczególnie w dłuższej perspektywie.

Pożegnaj “modne diety”, powitaj zbalansowane odżywianie

Modne diety są nieodzownym elementem każdego czasopisma i oczywiście programów promujących odchudzanie, które zawsze chwalą się “nowym” sposobem na szybkie zrzucenie nadmiaru kilogramów (a czasami nawet sugerują, że możesz schudnąć bez diety), bez uwzględnienia sylwetki i historii psychologicznej, które są istotne przy wyborze odpowiedniej diety.

utrata masy ciała mężczyzn

Jeśli zdecydujesz się rozpocząć dietę, zalecamy rozmowę ze specjalistą od żywienia i/lub przede wszystkim z dietetykiem, którzy zadadzą ci pytania pozwalające określić model sylwetki i najbardziej odpowiednią dietę, by pomóc ci schudnąć na stałe bez utraty przyjemności od jedzenia.

Co więcej, będziesz miał kogoś, kto cię wysłucha i umówi na kolejne spotkanie, które są ważnym aspektem planu diety. Pomoże również w rozszerzeniu informacji o jedzeniu i poinformuje o znaczeniu żywienia i mechanizmach metabolicznych powodujących tycie lub utratę wagi.

Jednak osoby otyłe będą miały większe trudności w zrzuceniu wagi przy pomocy diety, niż gdyby mieli nadwagę. Niektóre osoby nie mogą schudnąć w ogóle stosując konwencjonalną dietę.

Osoby z nadwagą mogą łatwo i szybko schudnąć, ale dla osób otyłych będzie to dwa razy trudniejsze, zarówno pod względem cierpliwości, jak i wysiłku. To dlatego, że zaszła już przemiana metaboliczna, w której komórki tłuszczowe namnożyły się i sprawiły, że nowe komórki zaczęły wchłaniać tłuszcz. Gdy otyły człowiek traci na wadze, te dodatkowe komórki kurczą się, ale nie znikają, dlatego utrata masy ciała jest trudniejsze lub nawet niemożliwa.

Zjawisko to wyjaśnia również, dlaczego osoby otyłe tak szybko odzyskują masę ciała, jeśli pobożnie nie podążają za dietą. Niektóre komórki tkanki tłuszczowej są również trudne do unicestwienia ze względu na ich liczbę, która powoduje trudności w schudnięciu. Czasami umiejscawiają się one z dala od krwiobiegu, więc są uśpione, organizm nie używa ich do przechowywania energii. Zwłaszcza biorąc pod uwagę stan zapalny w tkance tłuszczowej, który uniemożliwia komórkom wymianę krwi i wykonywanie swoich obowiązków.

Diety cud nie pomogą ci schudnąć w dłuższej perspektywie i nie są uznawane za leki wspomagające odchudzanie, ponieważ nie biorą pod uwagę warunków fizycznych osób otyłych, diety i zwiększenia aktywności fizycznej. Same w sobie nie wystarczą, by stracić wagę.

Innym problemem osób otyłych może być genetyczna podatność na otyłość.

Gen otyłości sprawia, że prawie niemożliwe jest schudnięcie na diecie. Gen ten sprawia, że organizm zakłada, że dana osoba urodziła się z określoną wagą.

Gen otyłości i jego genetycznie określona waga nie jest udowodniony i pozostaje przypuszczeniem. Jednak udowodniono, że niektórym otyłym osobom trudne lub wręcz niemożliwe jest schudnięcie, nawet częściowo na diecie odchudzającej.

Jednak istnieją inne rozwiązania dla osób doświadczających niemal beznadziejnego poziomu otyłości, podobnie jak innych osób z nadwagą lub otyłych, które chcą schudnąć szybciej.

Leki na odchudzanie

xenical

Jak widzieliśmy, zdrowa, zrównoważona i niskokaloryczna dieta powinna być przestrzegana niezależnie od leczenia. Ale aby ta dieta była jeszcze bardziej skuteczna, przydatne może być połączenie jej z leczeniem odchudzającym, które pomoże ci szybciej i łatwiej schudnąć. Na rynku istnieje kilka wysokiej jakości spalaczy tłuszczu, które bezpośrednio wchłaniają tłuszcze obecne w jelitach.

To dlatego skupimy się na dwóch lekach uznanych za najbardziej efektywne na rynku: Xenical i Alli Orlistat.

Wyniki badań pokazują, że możesz stracić pomiędzy 5% a 10% masy ciała w tylko kilka tygodni po rozpoczęciu leczenia.

Inny lek – Orlistat, ma podobny efekt, ponieważ znacznie zmniejsza wchłanianie tłuszczu w organizmie, aż do 30%. Leki te działają jak inhibitor, tj. ich substancje czynne zapobiegają przyswajania tłuszczów przez enzymy przewodu pokarmowego wiążące tłuszcze.

Tłuszcze te są następnie wydalane w kale bez syntetyzowania ich przez organizm. Ważne jest, by przestrzegać niskokalorycznej diety, która uczyni to leczenie skutecznym: dieta oparta na fast foodach będzie miała negatywny wpływ, ponieważ leki te nie czynią cudów. Jednak, gdy połączysz je ze zdrową dietą, efekty mogą być bardzo imponujące.

alli-orlistat-box

Leki ułatwiające i przyspieszające utratę wagi wymagają opinii lekarskiej i tylko lekarz może doradzić ci odpowiednie leczenie (w zależności od stopnia otyłości, budowy ciała, warunków psychologicznych).

Inne tabletki dietetyczne (takie, jak produkty zrobione z Garcinia, tropikalnych owoców, które są integralną częścią kultury kulinarnej Azji) działają jako tłumiki apetytu dzięki pewnym kwasom zawartym w ich składzie! Jest to doskonałe rozwiązanie, by zmniejszyć codzienne porcje, pod warunkiem, że przy okazji nie utracisz przyjemności z jedzenia!

Szybsze schudnięcie dzięki chirurgii

Chirurgia otyłości lub chirurgia bariatryczna ma na celu, dzięki różnym technikom, zmniejszenie ilości pochłanianej żywności przez jelita.

Najlepiej spróbuj różnych metod i tabletek odchudzających wymienionych wyżej, zanim zdecydujesz się na uwzględnienie metody chirurgicznej wspomagającej odchudzanie.

Zmniejszając ilość pożywienia, w rzeczywistości zmniejszasz spożycie kalorii. Odbywa się to przez działanie na górze układu pokarmowego w żołądku, dzięki czemu szybciej czujesz sytość po spożyciu niewielkiej ilości pożywienia. Szacuje się, że osoby zmniejszają swoje porcje żywności o co najmniej 40% do 50%.

Opaska żołądkowa: Technika ta polega na umieszczeniu pierścienia wokół górnej części żołądka, przy wejściu do przełyku, co zmniejsza pojemność żołądka. Pierścień działa jak klepsydra, która umożliwia powolne przedostawanie się niewielkim ilościom pożywienia. Oznacza to, że jedzenie przebywa dłużej w żołądku, co prowadzi do szybszego uczucia sytości. Następnie wysyła sygnał do mózgu, który zachęca osobę do zaprzestania jedzenia.

Ta operacja jest odwracalna, ale ma więcej komplikacji pooperacyjnych niż, na przykład, rękaw gastryczny i jest mniej skuteczna niż ten ostatni. Może prowadzić do powikłań, takich jak ryzyko zakażenia, krwawienia i zatoru tętnicy płucnej.

Rękaw gastryczny (Rękawowa resekcja żołądka): jest dziś najczęściej praktykowaną chirurgiczną operacją redukcji otyłości. Rękaw ma na celu zmniejszenie objętości żołądka do rozmiaru rury, przekształcając go w rękaw, co znacznie ogranicza ilość spożywanego jedzenia. Ten zabieg jest nieodwracalny, gdyż wielkość żołądka jest zmniejszona o dwie trzecie. Jest jednak bardzo skuteczna, ponieważ ilość pożywienia, jaką możesz spożyć jest bardzo mała.

bypass

Bypass żołądka (bajpas) działa jak zwarcie żołądka. Ma podwójne działanie: zmniejsza pojemność żołądka przez usunięcie dwóch trzecich jego pojemności. Co więcej, technika ta ma na celu modyfikację tradycyjnej drogi, ponieważ pożywienie przechodzi przez organizm, ale nie jest wchłaniane: duża ilość spożywanej żywności przechodzi bezpośrednio do jelita cienkiego, tym samym omijając żołądek.
W związku z tym, ilość wchłanianego i spożywanego pożywienia jest mniejsza. Oczywiście, tylko niewielka ilość pożywienia przechodzi przez żołądek i jelito cienkie. Powikłania uwzględniają tworzenie się ropienia. Jest ono jednak bardzo skuteczne, ponieważ łączy w sobie kilka efektów: oprócz zmniejszenia ilości wchłanianego pokarmu, tworzy również syndrom porzucenia, który zmusza pacjenta do spożywania cukru w bardzo małych ilościach, by unikać dolegliwości. To znacznie zmniejsza ilość hormonu greliny, który stymuluje apetyt.

surgery

Operacje otyłości są ostatecznością dla osób otyłych, które straciły motywację, lub które nie wierzą w terapie, diety i tabletki odchudzające. Mogą oni stosować leczenie, które nie odpowiada ich organizmom (głównie modne diety), albo nie są w stanie schudnąć mimo wielokrotnych, nieustannych wysiłków.

Operacje te  przeznaczone wyłącznie dla osób cierpiących na chorobliwą otyłość. Nie są to operacje lekkie i mogą powodować liczne skutki uboczne i zagrożenia dla zdrowia.

Operacje te nie powinny być przeprowadzane pochopnie i nie spowodują one, że twoje wybrzuszenia znikną bez żadnego wysiłku. Natomiast cała praca jest wykonywana jest po operacji: należy zastosować nową dietę lub ograniczyć nawyki żywieniowe, zaniechać spożywania niektórych pokarmów i przyjąć nowy rytm żywieniowy.

Istnieją zatem wady i zalety, które powinieneś wziąć pod uwagę w zależności od motywacji, w chwili gdy nie będziesz miał wyboru, jak tylko radykalnie zmienić styl życia i dietę po operacji. Niektóre operacje są odwracalne, gdy inne nie, ale są bardziej ryzykowne.

Przed wszystkimi operacjami, pacjent będzie musiał przejść intensywne testy biologiczne, by upewnić się, że będą potrafili wytrzymać taką zmianę w swoim ciele. Lekarz przeprowadzi testy tarczycy i żołądka, a także szereg testów psychologicznych, w celu określenia zdolności pacjenta do przystosowania się do życia po operacji. Sprawdzi również, czy pacjent nie cierpi na zaburzenia jedzenia, które są bardzo niebezpieczne dla osób poddawanych chirurgii bariatrycznej.

Ponadto warto zaznaczyć, że liposukcji nie uważa się za leczenie otyłości, ponieważ nie odnosi się do przyczyn, które prowadzą do otyłości. Nie wpływa również na cykl metaboliczny lub kontrolowanie przyjmowanego pokarmu. Działa ona wyłącznie na konsekwencje, czyli nadmiar tłuszczu, usuwając jedynie powierzchniową warstwę tłuszczu, który jest najbardziej niebezpieczny pod względem komplikacji.

Dlatego też jest to przede wszystkim chirurgia plastyczna. Ryzykiem poddania się jej jest możliwość dalszego spożywania niskiej jakości i wysokiej kaloryczności diety po operacji. Nie ma wątpliwości, że w ten sposób pacjent odzyska swoją dawną wagę.

Operacja przysłuży się tylko osobom otyłym, które chcą usunąć niebezpieczne i osłabiające ilości tłuszczu ze swojego ciała, ale które nie oczekują, by stać się chudym po przejściu leczenia, ponieważ niebezpieczne jest usuwanie więcej niż 10 litrów tłuszczu. Liposukcja jest przydatny tylko tym osobom, które mają nadwagę, ale nie są otyłe, i które są zaangażowane i zmotywowane, aby dokonać zmian w swojej diecie.

Usuwanie nadmiaru tłuszczu może przyczynić się do ułatwienia utraty masy ciała, jeśli pacjent dostosuje się również do naśladowania bardziej rygorystycznego i drastycznego reżimu odchudzania, a także uprawiania sportu i ciężkich ćwiczeń. W takich przypadkach jest również wskazane, by równolegle do tych wysiłków stosować leki wspomagające odchudzanie.

Ostatnia aktualizacja: 5 janvier 2021 por Dr. Ambroży Słupowski, Lekarz od 13 lat